Eğer Yandex Navigasyon kullanıcısıysanız oluşturduğunuz rotaların istatistiklerini uygulama içinden görebileceğinizi biliyor muydunuz? Rota istatistiklerini hesaplayarak ne kadar verimli bir gezgin olduğunuzu öğrenebilirsiniz. Gittiğiniz mesafe, vardığınız süre ve ortalama hızınız ile ilgili bilgileri uygulama içinden takip edebilir, yolda geçirdiğiniz süreye her an ulaşabilirsiniz.

Öncelikle Yandex Navigasyon’a kullanıcı adı ve şifreniz ile birlikte giriş yapmanız gerekir. Ardından rota istatistikleriniz otomatik olarak toplanmaya başlayacaktır. Uygulama menüsünde yer alan “Hesap Özeti” bölümünden rotalarınızın istatistiklerini hesaplayarak rota geçmişinizi öğrenebilirsiniz. Gittiğiniz yerleri daha sonra tekrar görebilmeniz için Yandex Navigasyon rotalarınızı kaydeder. Böylece yolda geçirdiğiniz süreye istediğiniz an ulaşabilirsiniz.

Rota istatistiklerinizi paylaşabileceğinizi biliyor musunuz?

Haftalık ya da aylık olarak görebileceğiniz rota istatistikleriniz sayesinde, yolculuklarınızı optimize edebilir ve sık kullandığınız yolları tekrar inceleyebilirsiniz. Rota geçmişinizi yani hesaplanmış rota istatistiklerinizi arkadaşlarınız ile “Hesap Özeti” üzerinden kolayca paylaşabilirsiniz. Yapmanız gereken geçmişte oluşturduğunuz rotanın üzerine dokunmak ve haritanın altında çıkan sarı oka basmak. “Arkadaşınızla paylaşın” yazısının altında çıkan kanallar üzerinden gittiğiniz yerleri paylaşarak Yandex Navigasyon’u aylık ve haftalık olarak ne kadar kullandığınızı öğrenmiş olursunuz.

Rota istatistiklerini hesaplamak için Yandex Navigasyon kullanın!

Daha önce oluşturduğunuz rotaları görmek için;

  • Ekranın alt kısmına tıklayarak araç panelini açın.
  • Ayarlar bölümünde bulunan Hesap Özeti öğesine tıklayın.
  • Açılan sayfada tüm rotalarınızı, son bir haftada ya da son bir ayda oluşturduğunuz rotaları görebilirsiniz.
  • Rotayı seçerek ilgili harita, süre ve mesafe bilgilerine erişebilirsiniz.
  • Rotalarınızla ilgili kayıtları silmek ve ileride bu bilgilerin kaydedilmesini engellemek için rota listesinin altındaki “Geçmişi sil” butonuna tıklayın.
  • Kaydı yeniden etkinleştirmek için Araçlar → Rotalarım öğesini seçin ve açılan formda Kaydet butonuna tıklayın.

Rota istatistiklerinizi hesaplayıp daha trafiksiz yollar ve alternatif rotalardan yararlanmak için Yandex Navigasyon’u indirebilirsiniz.

Yandex Navigasyon kullanıcısıysanız giriş yaparak rota istatistiklerinizi hesaplayabilirsiniz.

Yandex Navigasyon > Ürün > Özellikler > Rota İstatistikleri Hesaplama