Teslimat talepleriniz dönemsel olarak artabilir. Özellikle bu yoğun dönemlerde müşteriler zamanında ve doğru teslimat yapan online mağazaları tercih etmeye eğilim gösteriyor.

Teslimat sürecinizi doğru bir şekilde planlayarak müşterilerinizi nasıl memnun bırakabilirsiniz? Bu noktada teslimatlarınızı kolayca planlamanıza yardımcı olmak için otomatik planlama sunan; web arayüz ya da API üzerinden erişilebilen bir rota planlama servisi kullanmaya ne dersiniz?

İşte Yandex Rota Optimizasyonu’nu tercih etmeniz için en önemli 3 neden!

Teslimat Maliyetlerinizde Tasarruf

Bazı durumlarda online mağazalar teslimatlara müşterilerin ödediğinden daha fazla para harcamak durumunda kalıyor. Teslimat maliyetlerinde tasarruf etmeyen şirketler çözüm olarak ya müşterilerin ödediği teslimat ücretini yükseltiyor ya da mağazanın giderlerini ve masraflarını azaltıyor. Maliyeti yüksek teslimatlar müşterilerinizi sipariş verme konusunda tereddütte bırakabiliyor. Bu noktada taşıma maliyetlerini düşürmek adına siparişlerin rota planlamasını yeniden gözden geçirmek gerekir.

Yandex Rota Optimizasyonu, manuel yapılan planlamalara kıyasla otomatik rota planlaması sayesinde dağıtım operasyonlarında %10 – %20 arasında  daha verimli sonuçlar elde edilmesini sağlar. Bunun sonucunda daha az araçla %15’den %20’ye kadar düşen taşıma maliyetiyle teslimatları planlamayı başarır.

Zamanında Teslimat

Teslimatlardaki gecikmeler, müşteri memnuniyetini etkileyen en önemli faktörler arasında yer alıyor. Yaşanan bu gecikmelerse müşteri kaybı ve olumsuz yorumlarla sonuçlanıyor.  Bu ve benzeri problemleri önlemek için rotanın doğru planlanması gerekir: manuel planlama yaptığınız zaman tahmini teslimat saatini ve süresini etkileyen faktörleri göz önünde bulundurmak oldukça zordur. Bu manuel yapılan rota planlamaları geç teslimatlara sebep olmaktadır.

Yandex Rota Optimizasyonu, tahmini trafik bilgisi, yol durumu gibi 50’den fazla parametreyi hesaba katarak yaptığı rota planlaması sayesinde teslimatların geç kalma riskini azaltmaktadır.

Daha Hızlı ve Detaylı Planlama

Rota planlamalarında araç kısıtları, yük özellikleri, çalışma saatleri ve trafik durumu gibi pek çok parametrenin aynı anda göz önünde bulundurulması gerektiği için manuel olarak yapılan planlamalar çok fazla zaman alabilir ve doğru planlamanın yapılmasını engelleyebilir.

Yandex Rota Optimizasyonu, planlama yaparken farklı operasyonların ihtiyacını karşılayabilecek 50’den fazla parametre üzerinden ürünü çalıştırır. Bu parametreler arasında siparişlerin ağırlığı ve boyutları, bu siparişlerin araç kapasiteleriyle olan uygunlukları, araçların ve depoların çalışma saatleri gibi parametreler bulunuyor. Yandex Rota Optimizasyon servisi sağladığı otomatik planlama ile tüm bu parametreleri aynı anda hesaba katarak hızlı planlama yapmanızı sağlar ve geç kalma riski yaşamadan teslimat sürecini tamamlamanıza yardımcı olur.

Yandex Navigasyon > Ürün > Kurumsal Çözümler > Rota Optimizasyonu Servisini Kullanmanız İçin En Önemli 3 Neden