Semt Pazarları Yandex Navigasyon’da!

Yandex Navigasyon, İstanbul’un semt pazarlarını haritasına ekledi. En hızlı ve doğru rotaları paylaşmanın yanı sıra yollardaki çalışma veya kapanma gibi değişiklikleri anlık olarak haritasına yansıtan Yandex, semt pazarlarının kurulduğu yollarla ilgili de kullanıcılarını uyaracak. Yandex Navigasyon, İstanbul’daki semt pazarlarının kurulduğu bölgelerde kullanıcılarının pazar yerlerine yanlışlıkla girmesini önlemek amacıyla belirli gün ve saatlerde pazar yerinin yollarını haritasında kapatacak. Yandex böylece kullanıcıların daha doğru bir rota oluşturmasını sağlayacak.

İstanbul Semt Pazarları Nerelerde Kuruluyor?

Pazarların kurulduğu sokağa yanlışlıkla girmek ve sıkışıp kalmak… İstanbul’daki pazar yerlerini düşününce bu durum çoğumuzun başına gelmiştir.

İstanbul’un en popüler pazarları dediğimizde kuşkusuz aklımıza Kadıköy Salı Pazarı, Bakırköy Cumartesi Pazarı, Fatih Çarşamba Pazarı, Pendik Pazarı, Beşiktaş Pazarı ve Feriköy Pazarı geliyor. Tüm bu pazarlar yerleri açısından şehrin merkezinde yer alıyor ve bulunduğu semtlerde pazar trafiğine yol açabiliyorlar.

İstanbul’un en eski pazarlarından biri olan Kadıköy Pazarı, alışveriş merakıyla nostaljiyi bir arada yaşamak isteyenlerin uğrak mekanlarından birisi. İstanbul Kadıköy Pazarı, Kadıköy ilçesinde Kuşdili’nde yer alıyor. Bakırköy Cumartesi Pazarı diğer adıyla Bakırköy Sosyete Pazarı’nın ünü İstanbul dışına yayılmış durumda. Oldukça kalabalık olan Bakırköy Pazarı, Bakırköy metrosunun yakınında kuruluyor. Fatih Pazarı İstanbul’un bir diğer en büyük pazarlarından biri ve yaklaşık 200 yıllık bir tarihe sahip. Pazar, Fatih Camii’nin Boyacı Kapısı önünden başlıyor ve tüm semte yayılıyor. Toplam 150 bin metrekare alanı kaplayan pazarda giyim, kozmetik, sebze, meyve ve şarküteri ürünlerini bulabilirsiniz. Pendik Pazarı Anadolu Yakası’nın Kadıköy Pazarı’ndan sonraki en popüler pazarı. Pazar, Pendik sahil yolunda yer alıyor. Beşiktaş Pazarı, Beşiktaş Evlendirme Dairesi’nin karşısında kuruluyor. 2 katlı olan pazarın üst katında giyim ve kozmetik, alt katında ise seze ve meyve ürünleri bulunuyor. Feriköy Pazarı farklı günlerde organik ve antika pazarı olarak hizmet veriyor. Pazar, Osmanbey metro durağına yürüyerek 15 dakika uzaklıkta bulunuyor. Çevresinde yer alan kapalı otoparkalardan birine aracınızı park edip, doya doya pazarı gezebilirsiniz.

İstanbul Semt Pazarları Hangi Günlerde Kuruluyor?

İstanbul semt pazarları farklı günlerde İstanbul’un Avrupa ve Anadolu Yakası’nda kuruluyor. Kadıköy Pazarı Salı günleri kuruluyor ve Salı Pazarı olarak da biliniyor. Fatih Pazarı Çarşamba günleri kuruluyor ve ismi Fatih Çarşamba Pazarı olarak da biliniyor. Bakırköy Sosyete Pazarı, Beşiktaş Pazarı ve Pendik Pazarı Cumartesi günleri kuruluyor. Feriköy Pazarı ise Cumartesi günleri organik pazar, Pazar günleri ise Antika pazarı olarak kuruluyor. Ayrıca İstanbul’un farklı semtlerinde kurulduğu günden dolayı ismi Pazartesi ve Cuma pazarı olan farklı semt pazarları da bulunuyor.

Semt Pazarları Nedeniyle Kapanan Yollar Yandex Navi’de!

Kullanıcılarına trafik ekosisteminde yardımcı olan özellikler geliştiren Yandex Navigasyon, İstanbul’da kurulan semt pazarları konusunda da önemli bir çalışma yaptı. İstanbul’un tüm ilçelerindeki 66’sı kapalı olmak üzere 440 adet pazar yerini haritasına ekleyen Yandex, kullanıcılarının pazar yerlerine yanlışlıkla girmesini önleyerek daha doğru rotalar oluşturmalarına yardımcı oluyor.

Hızlı ve doğru rotaları paylaşmanın yanı sıra yollardaki çalışma veya kapanma gibi değişiklikleri de anlık olarak haritasına yansıtan Yandex Navigasyon, semt pazarlarının kurulduğu yollarla ilgili de kullanıcılarını uyarıyor. Yandex Navigasyon, İstanbul’daki semt pazarlarının kurulduğu bölgelerde kullanıcılarının pazar yerlerine yanlışlıkla girmesini önlemek amacıyla semt pazarlarının kurulduğu günlerde, 07:00 – 21:00 saatleri arasında trafiğe kapatılan yolları kendi haritasında da kapatarak rota üzerinden çıkarıyor. Yandex bu yeni özelliği sayesinde kullanıcılarına günlük hayatlarında ve özellikle pazar yerlerinin geçtiği yollarda rota oluştururken büyük kolaylık sağlıyor.

Unutmayın, Kadıköy Salı Pazarı, Bakırköy Cumartesi Pazarı, Fatih Çarşamba Pazarı, Pendik Pazarı, Beşiktaş Pazarı ve Feriköy Pazarı gibi İstanbul’un popüler semt pazarlarının olduğu günlerde kapanan yollardan haberdar olup, Yandex Navi ile açık rotalar üzerinden yola devam edebilirsiniz.