Şehirler arası yolculuğa çıkmak için kimler seyahat izin belgesi alabilir? Seyahat izin belgesi nereden alınır? HES kodu nasıl alınır? Şehirler arası seyahat izin işlemleri kolay mı? Kimler seyahat izni alabilir? gibi konular bugünlerde hepimizin kafasını kurcalıyor. Bu soruların yanıtını sizler için araştırdık.

Seyahat İzin Belgesi Nedir?

İçişleri Bakanlığı tarafından belirlenen şartları sağlayarak, kaymakamlıklardaki başvuru inceleme kurulları onayıyla alınan seyahat izin belgesi, seyahat kısıtlamasının sürdüğü şehirlere giriş ve çıkış yapabilmeyi sağlıyor.

Kimler Seyahat İzin Belgesi Alabilir?

İçişleri Bakanlığının valiliklere gönderdiği ek genelgede seyahat izni alabilecek kişilerin özellikleri aşağıdaki şekilde belirtilmiştir:

 1. Tedavi olduğu hastaneden taburcu olup ikametine dönmek isteyen, doktor raporu ile sevk olan veya önceden alınmış doktor randevusu, kontrolü olanlar
 2. Kendisi veya eşinin, vefat eden birinci derece yakınının ya da kardeşinin cenazesine katılmak için seyahat edecek olanlar
 3. Ölüm nedeni COVID-19 olanlar hariç dört kişiyi geçmemek şartıyla cenaze nakil işlemine refakat edecek olanlar
 4. Bulunduğu şehre son 5 gün içerisinde gelmiş olmakla beraber kalacak yeri olmayıp ikamet ettikleri yerleşim yerlerine dönmek isteyenler
 5. Askerlik hizmetini tamamlayarak yerleşim yerlerine dönmek isteyenler
 6. Ceza infaz kurumlarından salıverilenler
 7. Özel veya kamudan günlü sözleşmeye davet yazısı olanlar
 8. Yurt dışından geldikten sonra yerleştirildikleri Kredi ve Yurtlar Kurumuna ait yurtlarda 14 günlük karantina ve gözetim süresi dolanlar

Bu 8 maddedeki durumların varlığı halinde kişilere Valilik/Kaymakamlıklar bünyesinde oluşturulan “Seyahat İzin Kurullarınca” seyahat izin belgesi verilebiliyor.

Seyahat İzin Belgesi Nasıl Alınır?

Şehirler arası yolculuk yapabilmek için gerekli olan seyahat izin belgesini almak için İçişleri Bakanlığı’na ait Alo 199’u arayabilir, e-Devlet Kapısı üzerinden başvuru yapabilir, otogarlarda oluşturulan başvuru masalarına danışabilir ya da valilik ve kaymakamlıklara gidebilirsiniz.

Seyahat izin belgesi yola çıkarken mutlaka yanınızda bulunmalıdır, çünkü şehir giriş-çıkışlarında polis bu belgeyi göstermenizi isteyecektir, bu belge olmadan yola devam edemezsiniz.

e-Devlet Üzerinden Seyahat İzin Belgesi Başvurusu Nasıl Yapılır?

Seyahat belgenizi evden çıkmadan, kolayca birkaç adımda almak için e-Devlet Kapısı üzerinden seyahat izin belgesi başvurusunu kolayca yapabilirsiniz.

Bu süreç 4 adımdan oluşur:

 1. E-devlet üzerinden başvuru yapılır.
 2. Başvuru Seyahat İzin Kurulu’na iletilir ve değerlendirmeye alınır.
 3. Değerlendirme sonunda SMS üzerinden “Başvurunuz kabul edilmiştir” ya da “Başvurunuz reddedilmiştir” mesajlarından biri gelir.
 4. Başvurusu olumlu yanıtlanan yolcular bu izinle özel araçlarıyla yola çıkabilir ya da yine bu izni göstererek seyahat bileti satın alabilir. Yolculuğunu otobüsle yapacak kişiler, otogarlardaki başvuru masalarına SMS mesajını göstererek izin belgesini alabilir.

Yolculuk yapma süreci 4 Haziran tarihine kadar seyahat izin belgesi ile devam etse de bu tarihten sonraki seyahatler için vatandaşların HES kodu almaları gerekecek.

HES Kodu Nedir?

Hayat Eve Sığar uygulamasını artık bir çoğumuz biliyoruz. Bu uygulama içerisinden temin edebileceğimiz HES kodu; koronavirüs salgını tedbirleri kapsamında uçak, tren, otobüs gibi toplu ulaşım araçlarıyla seyahat etmek isteyen yolcuların bireysel risk taşımadığını, hasta ya da temaslı olmadığını uygulama aracılığıyla gösteren koddur. 4 Haziran sonrası yapılacak şehirler arası yolculuklarda, yolcuların HES kodunu almış olmaları gerekmektedir. Bu kod, şehirler arası toplu ulaşım araçlarında geçireceğiniz süre boyunca karşılaşacağınız bulaş riskini azaltmak amacına hizmet eder.

HES Kodu Nasıl Alınır?

İsminden de anlaşılacağı üzere HES kodunu Hayat Eve Sığar uygulaması üzerinden kolayca alabilirsiniz. Uygulamada bulunan “HES Kodu İşlemleri” bölümünden “HES Kodu Oluştur” butonunu tıkladıktan sonra, tarih seçilir ve kod oluşturulur.

Eğer HES kodunu uygulama üzerinden almak istemezseniz SMS yoluyla mesaj atarak da kodunuzu alabilirsiniz. Bunun için mesaj kutusuna HES yazıp her bilginin arasına bir boşluk bırakarak sırasıyla T.C. kimlik numaranızı, T.C. kimlik seri numaranızın son 4 hanesini ve paylaşım süresini (gün sayısı olarak) yazıp 2023’e SMS atmanız yeterlidir.

Neden HES Kodu Almalıyım?

4 Haziran itibariyle çıkacağınız yolculuklarda seyahat izin belgesinin yanı sıra HES kodu almak önemlidir. Toplu taşıma araçlarıyla yapacağınız yolculuklarda kodunuzu önceden seyahat firmasıyla paylaşmanız gerekmektedir. Bu kod sayesinde, yolcuların tamamının COVID-19 riski taşıyıp taşımadıkları kontrol edilir ve riskli yolcuların seyahati onaylanmaz. Kısacası, hem bizim hem de etrafımızdaki kişilerin sağlığı için HES kodu ile seyahat etmek hem çok önemlidir hem de zorunludur.

HES kodunun seyahat izin belgesi yerine geçmediğini ve seyahat izin belgesi için e-devlet üzerinden başvuru yapmanız gerektiğini lütfen unutmayın. Şehirler arası yapacağınız yolculuklarda gerekli olan seyahat izin belgesi ve HES koduyla ilgili soru ve sorunlarınız için ALO 199’u arayarak detaylı bilgiye ulaşabilirsiniz. HES kodu ve seyahat izin belgesi almak için https://hayatevesigar.saglik.gov.tr/ web sitesine göz atabilirsiniz.

Yandex Navigasyon > Navi İle Yola Çık > Pratik Bilgiler > Seyahat İzni Nasıl Alınır?