Sığacık Nerede, Nereye Bağlı?

İzmir’in Seferihisar ilçesine bağlı bir mahalle olan Sığacık, İzmir merkeze yaklaşık 52 kilometre, Seferihisar’a ise 5 kilometre uzaklıktadır. İzmir Adnan Menderes Havaalanı’na uzaklığı ise 70 kilometre mesafededir.

İzmir Seferihisar’ın deniz kokan mahallesi Sığacık; tarihi kalesi, el emeği ürünlerin satıldığı yerel üretici pazarı, kale içindeki şirin ev pansiyonları, leziz restoranları, masmavi denizi ve plajları ile Ege Bölgesi’nin en güzel kaçış rotalarından biridir. Türkiye’de sakin şehir ağının (Citta Slow) ilk üyesi olan Seferihisar’ın en çok ziyaret edilen mahallesi olan Sığacık, eskiden sadece bir balıkçı köyüydü. Şehirden kaçışın artması ve şehre yakın alternatif rotaların popülerleşmesi ile Sığacık yerli ve yabancı turistlerin odak noktalarından biri haline geldi. Seferihisar’ın yavaş yaşam felsefesini benimsemesi ile birlikte ev pansiyonculuğu, yerli tohumlar, yerel sebze ve meyveler, geleneksel yeme-içme ürünlerinin üretimi, sokakların sağlıklaştırılması gibi projelerin etkisiyle Sığacık büyük bir dönüşüm yaşadı.

Sığacık’ta Gezilecek Yerler

Tatilden beklentiniz sakinlik ve huzur ise Sığacık sizin için doğru adres. Kafa dinlemek, doğa ve denizin tadını çıkarmak, mandalina ve deniz kokan sokaklarda dolaşırken huzurun dayanılmaz güzelliğini keşfetmek istiyorsanız rotanızı Sığacık’a çevirin. Her ne kadar küçük bir belde olsa da, hiç sıkılmadan gezip göreceğiniz çok yer var. Sığacık gezilecek yerler listesine göz atmadan yola çıkmayın.

Sığacık Kalesi: Sığacık Limanı’nın kuzeydoğusunda bulunan Sığacık Kalesi Rodos seferine (1521-1522) hazırlanan Kanuni Sultan Süleyman’ın emriyle Parlak Mustafa Paşa tarafından inşa ettirilmiş. Deniz üssü amacıyla yapılan bu kale yakın geçmişte gümrük kontrol merkezi olarak da kullanılmış. Kuşadası, Ayasuluk ve Sivrihisar olarak adlandırılan 3 kapıya sahip olan kale surlarında Teos Antik Kenti’nden getirilen taşlar kullanılmış. Sığacık’ta gezilecek yerler listenize mutlaka ekleyin.

Teos Antik Kenti: Sığacık’a 3 km uzaklıkta bulunan, Seferihisar ve çevresine hayat veren ve zamanda yolculuğun en önemli durağı olan Teos Antik Kenti’nin tarihi M.Ö. 2 binli yıllara kadar uzanıyor. 12 İyon kentinden biri olan ve dönemin en büyük liman kenti özelliğini taşıyan Teos, aynı zamanda sanatçılar şehri olarak da biliniyor. Tarihte ilk aktörler birliğinin M.Ö. 3. yüzyılda Teos’ta kurulmuş olması bu kentin sanat alanındaki yerini güçlendiriyor.

Teos Marina: Sığacık gezilecek yerler dendiğinde akla gelen ilk duraklardan biri olan Teos Marina, Sığacık’ın merkezinde yer alır. Aynı zamanda Yunanistan’ın Sisam (Samos) adasıyla bağlantı sağlayan bir gümrük kapısıdır. 2010 yılında açılan marinanın denizde 510, karada 80 tekne kapasitesi bulunuyor. Restoran, kafe ve market gibi olanakların yer aldığı marina Sığacık’a hayat veren noktalardan bir tanesi. 

Değirmen: Ege Denizi’nin muhteşem manzarasına sahip olan Değirmen, Büyük Akkum Plajı’nın yanında bulunur. Değirmen’e gitmeden ve en iyi Ege Denizi manzarasını seyretmeden Sığacık’tan ayrılmayın.

Kaleiçi Sokakları: Sığacık Kaleiçi Sokaklarında sabahın erken saatlerinde yürüyüş yaparken zamanda yolculuk yapıyormuş hissine kapılabilir, sokakların tarihi havasını soluyabilirsiniz. Acıktığınız zaman Kaleiçi Sokakları’ndaki kendine özgü tasarımlarıyla süslenmiş restoran ve cafelerden birinde yemek yiyebilirsiniz. Kaleiçi Sokaklarının göze çarpan en belirgin özelliklerinden biri de hemen hemen her köşe başında salyangoz resimlerinin bulunması. Salyangoz resimleri Sığacık’ın “sakin şehir” ünvanını sahip olmasından dolayıdır.

Sığacık Üretici Pazarı: Pazar günleri kurulan ve İzmir’in en gözde pazarlarından olan  Sığacık Üretici Pazarı’nda yalnızca çevre köylerde üretim yapan üreticinin getirdiği ürünlerin satışına izin veriliyor. Seferihisar köylerinde üretilen sebze, meyve ve Ege otları, Kaleiçi’nde yaşayan kadınların hazırladığı yiyecek ve içeceklerin satışının yapıldığı pazarda naylon poşet kullanımına izin verilmiyor. Sığacık gezilecek yerler listenize bu doğal pazarı mutlaka ekleyin.

Sığacık’ta Nerede Denize Girilir?

Seferihisar’da 13 adet mavi bayraklı plaj bulunuyor. Sığacık’ta marina olduğu için denize girebileceğiniz herhangi bir alan yoktur. Bu yüzden de Sığacık’a gelenlerin tercihi tepenin arkasında bulunan turkuaz renkli bir koy olan Akkum Plajı oluyor. Bölgede alternatif olarak yazlıkçı evlerin bulunduğu Akarca plajı da tercih edilen diğer plajların başında gelir. Turkuaz plajlar Sığacık’ın gezilecek yerler açısından olmazsa olmazıdır.

Akkum Plajı: Seferihisar Belediyesi tarafından işletilen mavi bayraklı Akkum Plajı’ndan yaz sezonu boyunca Pazartesi ve Perşembe günleri halk günü olduğundan ücretsiz yararlanabilirsiniz. Körfezin rüzgarından dolayı Akkum’da windsurf ve scubadiving gibi su aktiviteleri de bulunuyor. Turkuaz renkli denizin keyfini çıkarmanızı öneririz.

Akarca Plajı: Mavi bayraklı Akarca Plajı’ndan haftanın her günü ücretsiz yararlanabilirsiniz. Yazlıkçı beldesi olan Akarca’da şezlong/şemsiye kiralayabileceğiniz özel tesisler de bulunuyor.

Altınköy Plajı: Eğer arabanız varsa ve gün boyu plaj keyfi yapmayı planlıyorsanız Urla’da bulunan Altınköy tam size göre! Altınköy’e gitmişken plajın kenarından yürümeyi ihmal etmeyin. Yolun sonu Sığacık Körfezi’nin olduğu enfes bir manzaraya çıkıyor.

Girlen Plajı: Bu plaj da hiçbir işletme yok o yüzden kalabalıktan uzak bir yer. Taşlık bir plajı ve sakin bir denize sahip olan Girlen Plajı’nın arkasında sizi doğa kucaklıyor.

Araçla Sığacık’a Nasıl Gidilir?

Ege’nin sakin tatil beldesi olan Sığacık’a hava yolu ve kara yolu ile ulaşabilirsiniz. Özel aracınızla gitmeyi planlıyorsanız İzmir’den Sığacık’a 1 saatte ulaşabilirsiniz. İzmir-Çeşme Otoyolu’ndan Çeşme güzergahına giderken Seferihisar gişesini geçtikten sonra Seferihisar tabelasından sapıp

20 kilometre sonra Sığacık’a varabilirsiniz. Ama siz yine de yanlış yollara sapmamak ve rahat bir yolculuk geçirmek için Yandex Navigasyon’dan rota oluşturun. Özel aracınızla Sığacık’ın güzel koylarını keşfetmeye başlayın.

Yandex Navigasyon > Navi İle Keşfet > Seyahat Rotaları > Sığacık Nerede? Sığacık’a Nasıl Gidilir?