Film festivalleri tanıtımları yapılmak üzere organize edilen, farklı kategoriden filmleri değerlendirip ödüller veren organizasyonlardır. Senelerdir Türkiye ve dünya çapında birçok film festivali organize ediliyor. Festivallerde gösterilen filmler gişe filmlerine göre daha alternatif öykülere sahip oluyor. Bu filmler genelde daha önce yapılmayan bir eseri ortaya koyarak sinema perdesine aktarıyor. Belki gişe filmlerindeki kadar aksiyon, komedi ya da aşk dolu dizgin devam etmiyor ama filmden çıkınca sizde vay be ne iyi düşünmüşler dedirtecek bir etki bırakıyor. Kaçırmamanız gereken 2020 film festivallerini sizin için bir araya getirdik.

!f İstanbul Uluslararası Bağımsız Filmler Festivali

İlk olarak 2002 senesinde İstanbul’da düzenlenmeye başlayan !f İstanbul Uluslararası Bağımsız Filmler Festivali,  dünyanın farklı kültürleri ve sanat akımlarıyla yoğrulmuş filmleri sinemaseverle buluşturuyor. Film gösterimlerinin dışında düzenlenen atölyeler, partiler ve çeşitli etkinlikler de festival programını zenginleştiriyor. İstanbul’un ardından Ankara ve İzmir’i de lokasyonlarına dahil eden !f, aynı zamanda alternatif dağıtım ve paylaşım projesi kapsamında Türkiye ve komşu ülkelerde 30’dan fazla şehirde film gösterimleri gerçekleştiriyor. Festival her yıl Şubat ve Mart aylarında sinemaseverlere kapılarını açıyor.

İstanbul Film Festivali (İKSV)

İstanbul’un en büyük sanat organizasyonlarından bir tanesi olan İstanbul Film Festivali, ilk olarak 1982 senesinde düzenlenmiş ve 1984’ten beri de her yıl Nisan ayında düzenlenmeye devam ediyor. 1989 senesinde Uluslararası Film Yapımcıları Dernekleri Federasyonu’nca “özel konulu, yarışmalı festival” kategorisine dahil edilen festival, böylece “Uluslararası İstanbul Film Festivali” ismini aldı. John Malkovich, Emir Kusturica, Theo Angelopoulos gibi ünlü yönetmenlerin de katıldığı festivalde her yıl ortalama 200 sinema filmi izleyiciyle buluşuyor. Türkiye’nin en kapsamlı film festivali olarak kabul edilen İstanbul Film Festivali’ne gösterilen ilgiyse oldukça fazla. Hatta öyle ki çoğu filmin biletleri satışa çıktığı gün tükeniyor ve ek seanslar açılıyor

Akbank Kısa Film Festivali

2020 film festivalleri arasında her yıl düzenlenen Akbank Kısa Film Festivali de yer alıyor. İlk olarak 2004 yılında gerçekleşen festivalin takipçileri yıldan yıla artarak ulusal ve uluslararası olmak üzere iki ana yarışmalı bölümün yanı sıra, sinema sektöründeki deneyimli isimlerin birikimlerini aktardığı çeşitli atölye çalışmalarına ve söyleşilere de sahne oluyor. Tüm etkinliklerin izleyiciye ücretsiz olarak ulaştığı Akbank Kısa Film Festivali, “Festival Kısaları”, “Dünyadan Kısalar”, “Kısadan Uzuna”, “Deneyimler”, “Belgesel Sinema”, “Perspektif”, “Özel Gösterim” ve “Forum” bölümlerinden oluşuyor. Cannes, Berlin, Venedik gibi dünyanın önde gelen film festivallerinden bir çok film her yıl programda yer alıyor. 2017 senesinde ilk kez açılan “Forum” bölümünde ise, kısa filmlerin senaryo aşamasından desteklenmesi ve projelerin geliştirilmesine yönelik eğitimler düzenleniyor. Akbank Kısa Film Forum, yapım desteği amaçlı bir kısa film senaryo yarışmasına da ev sahipliği yapıyor. Akbank Kısa Film Festivali’nde ödül alan filmler, ilk yılından itibaren festival sonrasında “Akbank Kısa Film Festivali Üniversitelerde” etkinliği ile, Türkiye’deki birçok üniversitede öğrencilerle buluşuyor.

Antalya Altın Portakal Film Festivali

Türk sinema sektörünü hem maddi hem de manevi alanda desteklemek, film yapımcılarını nitelikli işler ortaya koymak adına teşvik etmek, Türk Sineması’nın dünyaya açılmasını sağlamak misyonuyla başlayan Antalya Altın Portakal Film Festivali ilk olarak 1964 senesinde düzenlendi. Türkiye’nin en eski ve köklü festivali olan Altın Portakal Film Festivali, 2015 yılından bu yana “Uluslararası Antalya Film Festivali” adıyla düzenlenmeye devam ediyor.

Filmekimi

2002 senesinden itibaren her yıl düzenli olarak, Türkiye’nin farklı illerinde organize edilen Filmekimi, adından da anlaşılacağı üzere her sene Ekim ayında düzenleniyor. İlk başta yalnızca İstanbul’da düzenlenen Filmekimi, zaman içerisinde Bursa, Ankara, Bolu, Trabzon gibi farklı şehirlerde de gösterime girdi. İstanbul Film Festivali’nde de olduğu gibi organizasyon İstanbul Kültür Sanat Vakfı’na ait. Filmekimi döneminde özellikle İstanbul’da gösterime giren filmlerin seanslarına bilet bulabilmek oldukça zor. Filmekimi kapsamında her yıl ortalama 200 sinema filmi gösterime giriyor. Festivalin ulaştığı izleyici sayısı ise 100 bine yaklaşıyor. 2020 film festivalleri arasında yer alan Filekimi’ne biletinizi tükenmeden alın.

Adana Altın Koza Film Festivali

İlk olarak 1969 senesinde ‘Film Şenliği’ adıyla düzenlenen organizasyon, zaman içerisinde Türkiye’nin en köklü film festivallerinden birine dönüştü. Son yıllarda bu ününü uluslararası platforma taşımaya başaran festival, Uluslararası Adana Altın Koza Film Festivaliadını aldı. Genellikle her yıl Haziran ayında düzenlenen festival, son birkaç yıldır Eylül ayında organize ediliyor. Her sene ortalama 70 bin izleyiciye ulaşan festival yalnızca yurt içi değil, yurt dışından da ortalama 1000 konuk ağırlıyor.

Uluslararası Filmmor Kadın Filmleri Festivali

2001 senesinde kurulan ve yalnızca kadınların katılımına açık olan Filmmor Kadın Kooperatifi, kadınların söz söylemesi, üretmesi, sinema yapması için kuruldu. İlk kez 2003 yılında düzenlenen Uluslararası Filmmor Kadın Filmleri Festivali, kadınların medyaya katılımını ve kendilerini ifade edebilme yeteneklerini geliştirmek, toplumsal cinsiyet eşitliğinin yaygınlaşmasını sağlamayı amaçlıyor. Uluslararası Gezici Filmmor Kadın Filmleri Festivali adı altında Türkiye’den İstanbul, İzmir, Ankara, Diyarbakır, Muğla, Trabzon, Mersin, Adana ve Antalya’da film gösterimleri gerçekleştiriliyor. Filmmor Kadın Kooperatifi, cinsiyet eşitsizliğinin önüne geçmek ve kadın haklarına savunmak adına film gösterimlerinin yanı sıra söyleşiler, konferanslar ve çeşitli atölyeler düzenliyor.

Gezici Festival

1995 senesinde Türkiye’de bir ilki gerçekleştirmek için yola koyulan Gezici Festival, Türkiye’nin sinema salonu dahi olmayan şehirlerine ulaşarak sinema kültürünü aşılamayı başardı. Festivalin uğradığı şehirlerde teker teker sinema salonları açılmaya başladı ve sinemanın en özel örnekleri beyaz perdede yerini aldı. 2020 film festivallerinden biri olan Gezici Festival 25 yıldır aktif olarak sinemaseverlerle buluşuyor. Festival kapsamında yalnızca film gösterimleri değil, çeşitli atölye ve söyleşiler de gerçekleştiriliyor.

2020 film festivalleri ile sinemanın birbirinden güzel eserlerini beyaz perdede izlemeye devam edin. Film gösterimlerinin yapıldığı salonlara kolayca ulaşmak için Yandex Navigasyon’la rota oluşturun.

Yandex Navigasyon > Navi İle Keşfet > Etkinlik Rotaları > Türkiye’de Kaçırılmaması Gereken Film Festivalleri