Ülkemizin Van Gölü’nden sonra ikinci büyük gölü olan Tuz Gölü, %32’nin üzerinden tuz oranı ile dünyanın en tuzlu gölleri arasında. Türkiye’nin tuz ihtiyacının yüzde 40’ını karşılayan bu eşsiz kaynak mutlaka görülmesi gereken yerlerin başında geliyor. Tersakan, Bolluk, Düden, Akgöl gibi daha küçük çaplı göllerle birlikte büyük bir ekosistemin parçası olan Tuz Gölü, birçok kuş türünün ürediği, biyolojik çeşitliliğinin devamı açısından da önemli bir alan. 1. derece doğal sit alanı olarak korunan Tuz Gölü ve çevresinde yaklaşık 85 türde kuş, 15 tür memeli, 129 tür böcek ve 40 civarında endemik bitki yaşıyor. Fotoğraf makinenizi alıp gölün dingin atmosferini gruplar halinde uçuşan kuş türleriyle fotoğraflayabilir, ayakkabılarınızı çıkarıp bu bembeyaz cenneti keşfedebilirsiniz.

Tuz Gölü Nerede?

Tuz Gölü haritada İç Anadolu Bölgesi’nde Ankara, Konya ve Aksaray illerinin kesiştiği yerde, Ankara’nın şehir merkezine en uzak konumdaki ilçesi Şereflikoçhisar sınırları içinde bulunuyor. Aksaray’a 1 saat mesafede, Ankara’ya ise 2 saat uzaklıkta bulunan Tuz Gölü’nün diğer kıyısı ise Ankara-Konya Karayolu üzerindeki Cihanbeyli ilçesinde yer alıyor.

Tuz Gölü’nde Gezilecek Yerler

Tuz Gölü haritada masmavi gözükse de normalde karşılaşacağınız manzara bembeyaz ve uçsuz bucaksız bir alandır. Geziniz sırasında yanınıza terlik ve su almayı unutmamanızı öneririz. Çünkü Tuz Gölü’ne ayağınızı soktuğunuzda ayağınızdaki tuzları temizlemek için içilebilir su kullanmanız gerekir. Tuz Gölü yüzeyinde çıplak ayaklarla yürümenin faydalı olduğundan bir çoğumuzun haberi var. Hatta bu faydaların bilimsel olarak açıklaması göl içerisinde bulunan toplam 22 çeşit minerale dayanıyor. Bu mineraller doğal olarak ayaklardaki cilt sorunlarına iyi geliyor. Ayrıca romatizma ve eklem ağrılarına da faydalı olduğu biliniyor.

Tuz Gölü’nün Ankara’ya en yakın olan ucunda Tuz Gölü Tesisleri bulunuyor. Tesislerde cafe, restoran ve tuzun ne kadar şifalı olduğunu anlatıp ellerinize tuz serpmeye çalışan çalışanlarıyla bir tuz kozmetik dükkanı bulunuyor. Tesisin hemen yanından Tuz Gölü kıyısına çıkabilirsiniz. Tuz Gölü kıyısında dolaşarak fotoğraf çekmek için bir saat sınırı yok. Ama gün batımını kaçırmanınızı tavsiye ederiz. Gün batımında kırmızı ışıkların gölün yüzeye vurması ile harika bir görsellik oluşuyor. Onun dışında Tuz Gölü Tesislerini dilediğiniz gün ve saatte ziyaret edebilirsiniz. Ayrıca Tuz Gölü için herhangi bir giriş ücreti ödemenize de gerek yok. Tuz Gölü harita üzerinden de görüldüğü gibi birçok çevre köylerle çevrilidir. Gezinizin rotasını sadece Tuz Gölü ile sınırlandırmak istemezseniz bu köyleri de keşfedebilirsiniz. Hirfanlı Barajı civarındaki köyler gerçekten kaçırılmaması gereken doğal güzellikteki köylerin başında geliyor.

Tuz Gölü’nün ayrı bir özelliği ise belli bir dönemde bir çok flamingonun durağı olması. Özel Çevre Koruma Bölgesi olarak “Büyük Flamingo” türünün dünyadaki en önemli üreme alanlarından birisi olan Tuz Gölü’nde ortalama 10 bin flamingo her yıl üremek için burayı ziyaret ediyor. Flamingolar Tuz Gölü’nün tam ortalarında yer alan göçük çamur adalarında kuluçkaya yatarak, yavrularını burada dünyaya getiriyorlar. Tuz Gölü’nü keşfederken flamingolar ile karşılaşabilirsiniz.

Ankara Tuz Gölü Arası Kaç Kilometre?

Halk arasında Koçhisar Gölü olarak da bilinen Tuz Gölü’nün uzunluğu 90 km, genişliği ise 25 km’ye ulaşıyor. Türkiye’nin en sığ gölü olarak bilinen Tuz Gölü’nün derinliği 1-2 metre arasında değişiyor. Göl ismini, sıcaklık etkisiyle buharlaşan suların geride bıraktığı tuz tabakasından alıyor. Yaz aylarında bembeyaz tuz tabakasıyla muhteşem fotoğraf karelerine hayat veriyor. Ankara Tuz Gölü arası 141 kilometreye denk geliyor. Bu mesafe arabayla yaklaşık olarak 2 saat 1 dakika sürüyor.

Araçla Tuz Gölü’ne Nasıl Gidilir?

Tuz Gölü’ne kendi aracınızla gitmeyi planlıyorsanız Ankara yönünden Konya Devlet Yolu’nu takip ederek Şereflikoçhisar’a ulaşabilirsiniz. Buradan Tuz Gölü kıyısı görünmeye başlar ve yol sizi Tuz Gölü kıyılarına çıkarır. Eğer aracınızla Konya’dan geliyorsanız Cihanbeyli güzergahına ilerlemeniz gerekiyor. Tuz Gölü’ne gitmeyi planlıyorsanız Yandex Navigasyon’dan rota oluşturarak en rahat yolculuğu yapabilirsiniz. Yandex Navigasyon’a eklenen hız kameraları ile güvenli bir sürüş gerçekleştirebilirsiniz. Hız sınırını geçtiğiniz anda hız kameralarının bulunduğu noktaya gelmeden Navi sizi sesli ve görsel olarak uyarır. Gerekli uyarıyı almak için yapmanız gereken tek şey sürüş boyunca uygulamanızı açık tutmanız.

Yandex Navigasyon > Navi İle Keşfet > Seyahat Rotaları > Tuz Gölü Nerede? Tuz Gölü’ne Nasıl Gidilir?