En eğlenceli yolculuk türlerinden biri şüphesiz arabayla uzun yola çıkmaktır. Çoğumuz için macera dolu bir yolculuktur ve müthiş keyif verir. Üstüne üstlük gittiğiniz yeri ilk kez görecekseniz. Öncelikle şunu bilmenizde fayda var! Ne kadar şehir içinde araç kullanma tecrübeniz olursa olsun şehirler arası yollarda araç kullanmanın zorlukları ve dinamikleri çok daha farklıdır. Eğer daha önce uzun yol tecrübesini yaşamamışsanız, sizler için işinizi kolaylaştıracak birkaç önerimiz var.

Uzun yol için teknolojinin nimetlerinden yararlanmaktan asla çekinmeyin. Hem navigasyon gideceğiniz yerde de çok işinize yarayacaktır.

Yola çıkmadan önce Yandex Navigasyon’dan rota oluşturmak hedefinize rahatça ulaşmanızı sağlar. Ayrıca Navi’ye eklenen hız kameraları ve EDS noktaları sayesinde hız limiti bilgisi ve diğer gerekli uyarıları alarak güvenli bir sürüş gerçekleştirirsiniz. (link) Radar noktalarını, yol çalışmalarını ya da yoldaki kazaları Yandex Navi üzerinden öğrenerek alternatif rotaları takip edebilirsiniz. Uzun yolu rahat bir şekilde tamamlamanın püf noktalarından biri de dinlenerek yola devam etmek için sık sık mola vermektir. Seyahatiniz sırasında 2 saatte bir yaklaşık 15 dakikalık molalar vermeyi ihmal etmeyin. Zaman kaybı olmasın diye saatlerce direksiyon başında kalmanız yolculuğunuzu riske atabilir. Rotanız üzerindeki mola yerlerine Yandex Navigasyon’dan ulaşarak nerede dursam diye düşünmenize gerek kalmaz, sadece yola konsantre olursunuz.

Uzun Yola Çıkmadan Önce Arabada Ne Tür Bakımlar Yapılmalı?

Uzun yola çıktığımızda aracımız günlük şehir içi trafiğinden farklı zorluklarla karşı karşıya kalır. Bu yüzden uzun yolculuklarda sürülen aracın bakımlarının tam olması keyifli bir yolculuk için oldukça önemlidir. Bu kontroller yapılmadan yola çıkılması hayati risk taşıyabilir. Tüm kontrollerin eksiksiz yapıldığından ve aracınızın tüm fonksiyonlarının doğru bir şekilde çalıştığından emin olmadan uzun yola çıkmayın. Peki nedir bu bakımlar?

Serviste Yaptırılacak Bakımlar

 • Uzun yola çıkmadan önce ilk olarak yolla aracınızın tek bağlantısı olan lastiklerinizi kontrol etmelisiniz. 5 yıldan eski lastiklerin değişmesi gerekir. Lastiklerin diş ve kanal derinliği 3 mm’den fazla olmalıdır. Lastiklerinizde baloncuk oluşmuşsa kesinlikle yenisi ile değiştirilmeli ve yedek lastik kontrol edilmelidir.
 • Aracınızın rot balans ayarı yapılamalı, ön takımdaki boşluk ve vuruntular kontrol ettirilmelidir.
 • Aracınızın amortisörleri, amortisör takozları ve diğer süspansiyon sistemleri incelenmelidir. Patlak amortisörler aracınızda savrulma ve kaymalara neden olacağı için yenisi ile değiştirilmelidir.
 • Aracınızın fren sistemi gözden geçirilmeli, gerekli ise disk ve balatalar değiştirilmelidir.
 • Aracınızın motor ve şansıman yağları kontrol edilmeli ve eksikler tamamlanmalıdır.
 • Aracınızın cam suyu doldurulmalı, silecekler ve silecek süpürgeleri kontrol edilmelidir.
 • Konforlu bir yolculuk için aracın klima ve havalandırma sistemi kontrol edilmeli gerekirse klima gazı bastırılmalıdır, filtre yenisi ile değiştirilmelidir.
 • Aracınızın aydınlatma ve sinyalizasyon ekipmanları gözden geçirilmeli, patlak lambalar yenisi ile değiştirilmelidir.
 • Aracınızın aynaları ve camları kontrol edilmeli, kırık ve çatlak olanlar değiştirilmelidir.
 • Aracınızın aküsü ölçülmeli ve dinamonun aküyü şarj edip etmediğine bakılmalıdır.
 • Yakıt sarfiyatı ve çekişte önemli payı bulanan aracın ateşleme sistemi incelenmeli, buji ve buji kabloları eski ise değiştirilmelidir.
 • Aracınızın tüm göstergeleri kontrol edilmelidir. Özellikle hararet ve yakıt göstergeleri çok önemlidir.

Sizin Yapabileceğiniz Bakım ve Kontroller

 • Aracınızda ilk yardım çantası bulunduğundan emin olun.
 • Aracınızdaki yedek lastiğin ve havasının tam olduğunu kontrol edin.
 • Çekme halatı ve takozları kontrol edin.
 • Aracınızda reflektörlerin ve fosforlu yeleklerin olması önemlidir.
 • Aracınızda her duruma karşı taşınabilir çok amaçlı elektrik çakmak pompası ve takviye kablosu bulundurulmalıdır.
 • Aracınızın iç ve dış temizliği yola çıkmadan önce yapılmalıdır.
 • Aracınızın emniyet kemerleri ve tertibatı elle teker teker konrol edilmelidir.

Uzun Yol Müzikleri Listesi Hazırlayın

Uzun yolda müzik listesinin öneminin çok büyük olduğunu vurgulamak isteriz. Saatler boyunca direksiyon başında olmak sizi yoracağı için, hazırlayacağınız müzik listesi ile canlanıp keyifli zaman geçirmeye bakın. Gece ve gündüz yolculuğuna göre müzik seçimi yapmaya dikkat etmenizde fayda var.

Gece yolculuğunda slow parçalar yerine sizi ayakta tutmaya yardımcı olacak müzikler seçmeye özen gösterin.

Uzun yol playlist’i hazırlamaya vaktiniz yoksa ya da sıra bir türlü müzik listesine gelmiyorsa sizin için hazırladığımız uzun yol müziklerini buradan dinleyebilirsiniz. Şimdiden keyifli bir yolculuk geçirmenizi dileriz.

Yandex Navigasyon > Navi İle Yola Çık > Pratik Bilgiler > Uzun Yol Tavsiyeleri – Seyahate Çıkmadan Önce