Otomobiller çoğu zaman bir yerden başka bir yere ulaşmak için en önemli yardımcılarımız olsa da bazı çevresel tehlikeler araç kullanmayı problem haline getirebiliyor. Dikkatsiz sürücüler, yoğun trafik ya da olumsuz hava koşulları beklenmedik ve istenmeyen sonuçların yaşanmasına yol açabiliyor. Tabii ki yolculuk sırasında karşımıza birçok sorun çıkması muhtemel, fakat sorunlara odaklanmak yerine direksiyon başında yola odaklanmak ve dikkatli olmak yapılabilecek en mantıklı şey.

Bahar ve kış aylarında sürücüler için en büyük problemlerden biri yağmurlu hava ve beraberinde gelen kaygan zemin. Çok tecrübeli bir sürücü olsanız da dikkat etmeniz gereken oldukça önemli detaylar bulunuyor.

Yağmurlu Havada Araba Kullanmak

Otomobiller her ne kadar güvenliği sağlasalar ve hava şartlarına uygun lastiklerle bunu pekiştirseler de yağışlı hava sürücüler için belli riskleri de beraberinde getiriyor. Yağış sebebiyle görüş alanında zorluklar yaşandığı gibi kaygan zemin sorunu da eş zamanlı olarak ortaya çıkıyor. Ancak yola çıkmadan önce ve yolculuk sırasında alabileceğiniz belli başlı önlemler sayesinde ister uzun bir yolculukta, isterseniz kalabalık şehir trafiğinde çok daha güvenli bir şekilde seyahat etmeniz mümkün. Yandex Navi olarak, sürüş güvenliği için yanınızda olmamız da bizler için en keyifli ve ideal rotayı hesaplamak kadar önemli.

Bu yazımızda, yağışlı havalarda sorunsuz ve güvenli bir sürüş deneyimi yaşayabilmeniz için “Sürücüye düşen görevler neler, yağışlı hava nasıl daha güvenli hale gelir?” gibi soruları yanıtladık.

Yağmurlu Havada Güvenli Sürüşün Püf Noktaları

  • Havalandırmayı doğru kullanın

Yağışlı hava, camlarda buğulanmaya neden olur ve bu da sürüşteki en önemli şey olan görüşü olumsuz olarak etkiler. Camlardaki buğulanmayı önlemek için otomobilinizin buğu çözme fonksiyonunu kullanabilir ve sürüş esnasında içerideki ısıyı çok artırmamaya dikkat edebilirsiniz.

  • Aşırı hızdan uzak durun

Acelemiz varken ya da yol boşken, hızlı bir şekilde araba kullanmak başvurduğumuz yollardan biri olmamalı. Ne kadar aceleniz olursa olsun yağmurlu havalar hız yapmak için hiç uygun zamanlar değil. Otomobili hızlı bir şekilde kullandığınız takdirde hakimiyetinizi kaybedebilir ve ani fren yapmanız gereken durumlarda daha büyük sıkıntılar yaşayabilirsiniz. Bu gibi durumlar yaşamamak için Yandex Navigasyon’un “Hız Limiti Ayarları” kısmını tıklayın ve uyarılmak istediğiniz hız sınırını belirleyin. Böylece Yandex Navi sizi belirli bir sesle uyarır ve limitinizi bilip güvenli şekilde rotanıza devam etmenizi sağlar.

  • Takip mesafesini artırın

Araba kullanmak pratik yaptıkça daha da gelişen ve uzmanlaşılan bir yetenek olsa da yağmurlu hava en usta şoför için dahi tehlikeli koşullar oluşturabilir. Bu sebeple yağışlı havalarda takip mesafesini normalde olduğundan biraz daha artırmakta fayda var.

  • Lastikleri değiştirin

Güvenli araba kullanmak için mevsimlere göre yaz ve kış lastikleri değiştirilmelidir. Yaz lastikleri yağışlı hava söz konusu olduğunda zemine iyi tutunamaz, bu da kayma gibi sorunlara yol açabilir. Üretim tarihinin üzerinden 5 yıl geçen lastikler de ayrıca kontrol edilmelidir.

  • Ani şerit değişiminden kaçının

Hava durumuna bağlı olarak kaygan zemin pek çok sıkıntıyı beraberinde getirir. Sürüş esnasında yol tutuşu daha zorlu hale geleceği için ani şerit değişimi hakimiyeti kaybetmenize ve beraberinde yoldan çıkmanıza sebep olabilir. Yandex Navigasyon’un “şerit yönlendirmesi” özelliği sayesinde sizin için hangi şeridin doğru olduğunu görebilir ve çıkışları kaçırmadan güvenli bir sürüş sağlayabilirsiniz.

  • Kısa farları etkin olarak kullanın

Yağmurlu hava sonucunda kaygan zemin en büyük problemlerden biri olarak gözükse de diğer araçları ve yolu iyi bir şekilde görememek de en önemli problemlerden biridir. Bu yüzden hem daha iyi görmek hem de daha iyi görülmek için kısa farlarınızı sürekli olarak açık tutun.

Yandex Navi ile Güvenli Sürüşün Keyfini Çıkarın

Yukarıda bahsettiğimiz pek çok nokta aslında sadece yağmurlu havalarda değil, her zaman dikkat edilmesi gereken kurallar. Ancak yağışlı havaların riski daha da yükselttiğini unutmayalım. Yandex Navi’nin Hız Limiti Uyarısı, Hız Kameraları ve EDS Noktaları Bilgilendirmesi, Şerit Yönlendirmesi ve Çevrimdışı Navigasyon gibi pek çok özelliği ile kendinizi ve sevdiklerinizi trafik kazalarından koruyabilirsiniz. Tüm bunlara dikkat ederken, aracınıza vuran küçük yağmur damlalarının seslerinden de keyif almanız dileğiyle. Yandex Navi güvenli ve keyifli yolculuklar diler!

Yandex Navigasyon > Navi İle Yola Çık > Pratik Bilgiler > Yağmurlu Havada Güvenli Araba Kullanma Teknikleri