Yandex Haritalar API Nedir?

Navigasyon ve harita uzmanı Yandex, Türkiye pazarına sunduğu “Yandex Haritalar API Teknolojileri” hizmeti ile özellikle telekomünikasyon, bankacılık, lojistik, emlak ve hızlı tüketim sektörlerinde faaliyet gösteren kurumların tüm harita ihtiyaçlarına 360 derece çözümler getiriyor. API (Application Programming Interface) adı verilen uygulama programlama arayüzü Yandex Haritalar’ın, kurumların web veya mobil sistemleriyle entegre olmasını sağlıyor. Yandex Haritalar API‘si Yandex teknolojilerini ve harita verilerini projelerinizde kullanmanızı sağlayan bir dizi servisten oluşuyor. Müşterilerinizin ofisinize nasıl ulaşabileceklerini göstermekten verileri görsel analiz için haritada görüntülemeye kadar pek çok işlemi Yandex Haritalar API Teknolojileri ile gerçekleştirebilirsiniz. Örneğin yeni bir kurum açıldığında, köprü ve yol yapıldığında veya herhangi bir yol kapaması olduğunda bu güncelleme anında projenize yansıtılıyor. Harita alt yapısına ihtiyacı olan firmalar, Yandex Haritalar API’sini web sitelerine veya mobil uygulamalarına entegre ettikleri anda haritada kurum arama, rota oluşturma, trafik yol durumu gibi hizmetleri de kullanmaya başlayabiliyorlar. Coğrafi koordinatların adres çözümlemesini sağlayan “Geocoding” özelliği veya varış noktası kombinasyonlarının yapılabildiği “Distance Matrix” gibi ileri çözümler de Yandex Haritalar API’si ile sunulan hizmetler arasında yer alıyor. Türkiye’nin en kapsamlı veri tabanına sahip Yandex, her zaman güncel haritaları ile en doğru lokasyon bilgisini size sunuyor.

Yandex Haritalar API Teknolojileri Nelerdir?

Harita bazlı teknolojilerde kaliteli ürün kullanımı doğru sonuçlara ulaşmak ile doğru orantılıdır. Güncel yol geometrileri ile rotalama, kapsamlı trafik bilgisi ile rota süresi, zengin kapı numarası veri tabanı ile geocoder gibi farklı algoritmalar en doğru sonuca ulaşmanızı sağlar. Yandex Haritalar API Teknolojilerinin detaylarını aşağıda görebilirsiniz.

1- Java Script Maps API

Java Script Maps API teknolojisi sayesinde kurum ve yer araması, rota oluşturma, sokak görüntüsü (panorama), canlı trafik bilgisi, harita gösterimi, coğrafi kodlama, adres ya da kurum adı yazarken otomatik önerme ve otomatik tamamlama hizmetlerine ulaşabilirsiniz. Bu teknoloji Yandex Haritalar’ın tüm özelliklerini kullanabilmeniz için web sitenize veya mobil uygulamanıza harita yerleşimini sağlar. Yandex Haritalar verileri sürekli güncellendiğinden, Java Script Maps API sayesinde haritalarınıza da en son değişiklikler yansır.

2- Mapkit (Mobil SDK)

Mapkit, Yandex’in harita verileri ile coğrafi teknolojilerini mobil uygulamalarda kullanabilmenizi sağlayan teknolojidir. iOS ve Android mobil uygulamalarına Yandex Haritalar’ın entegre edilebilmesini sağlar. Bu sayede kurum ve adres araması, güncel trafik bilgisiyle rota oluşturma, adres ya da kurum adı yazarken otomatik önerme ve otomatik tamamlama, panorama (sokak görüntüsü), harita gösterimi ve coğrafi kodlama hizmetlerinden yararlanabilirsiniz. Mapkit ile entegre ettiğiniz Yandex haritanız yeni binalar, yollar, aktarmalar ve kurumlar eklenerek sürekli güncellenir. Kısacası, Yandex Haritalar’da yapılan her değişiklik uygulamanızda da görünür.

3- HTTP Geocoder API

HTTP API, Yandex Haritalar API’sinin her bir özelliğine erişmek için yapılan HTTPS sorgularını kullanmaya yönelik bir dizi servistir. Geocoder, bir coğrafi objenin koordinatlarına bağlı olarak adresini, adresine bağlı olarak ise koordinatlarını verir.

4- Places API

Places API ile bir sorguyla eşleşen tüm kurumları bulabilirsiniz. Bu teknoloji ad, adres, telefon numarası ve faaliyet alanına göre kurum (POI) araması yapmak için kullanılır. Bulunan her bir kurumun iletişim bilgileri ve çalışma saatleri de dahil olmak üzere, ayrıntılı bilgileri Places API ile görebilirsiniz. Ayrıca, göller, şehirler ve meydanlar gibi konumlar için de arama yapabilirsiniz.

5- Distance Matrix & Routing API

Distance Matrix bir dizi başlangıç ve bitiş noktası arasındaki tüm olası kombinasyonları hesaplar. Örneğin, Distance Matrix API’yi kullanarak başlangıç noktasına en yakın belirli türde bir işletmeyi bulabilirsiniz. Hesaplamalarda mevcut trafik bilgisi veya ileri zamanlı trafik tahmini dikkate alınır. Servise HTTPS protokolü üzerinden erişebilirsiniz. Routing API ise A ve B noktası arasında rota hesaplamasını sağlar, size süre ve uzaklık bilgisini verir. En uygun rotaları oluşturmanızı sağlayarak toplam maliyeti azaltmanıza yardımcı olur. Özellikle dağıtım şirketlerinin kullandığı bu teknoloji güncel trafik bilgisini kullanarak sürüş rotanızın ne kadar süreceğini hesaplar.

Yandex Haritalar Dokümantasyonları

Yandex Haritalar API Teknolojilerinin özellikleri ve kullanım koşulları ile ilgili detaylı bilgiye aşağıdaki linklerden ulaşabilirsiniz. Ayrıca dokümantasyon linklerinde Yandex Haritalar API Teknoloji ürünlerinin tüm özelliklerini örneklerle, detaylı şekilde inceleyebilirsiniz.

Yandex Navigasyon > Ürün > Kurumsal Çözümler > Yandex Haritalar API Teknolojileri