Rota Optimizasyonu Nedir?

Özellikle lojistik firmalar büyük şehir şartlarından kaynaklanan birçok zorlukla karşılaşıyorlar. Yol durumundaki değişkenlik, farklı teslimat zamanları, kurye ve depoların çalışma saatlerindeki değişiklikler, teslimat noktalarındaki farklı hizmet saatleri, yükün ağırlığı ve boyutları, yükleme-indirme yöntemleri ve yüke özel uyumluluk koşulları firmaların iş kalitesini etkiliyor.

Yandex Haritalar API teknoloji modellerinden Rota Optimizasyonu sayesinde firmalar en hızlı ve en uygun maliyetli sıralamayı belirleyebiliyor. Algoritması ve geniş servis alt yapısı ile yüzde 100 otomatik planlama yapabilen Rota Optimizasyonu ile siz de verimliliğinizi artırabilirsiniz.

Rota Optimizasyonunun Avantajları

0 gecikme

Kurye hizmeti veren firmalar için siparişlerin geç kalmadan tam zamanında teslimi önemlidir. Yandex’in Rota Optimizasyonu modeli ile yapılan rota planlanmasında trafik bilgisi ve yol kapamaları dikkate alınır.

Hızlı planlama

1000’den fazla sipariş için rota planlaması manuel olarak yapıldığında birkaç saat sürebilir. Bu süreç Rota Optimizasyonu ile sadece 10-15 dakikada tamamlanır. 

Tasarruf

Rota Optimizasyonu ile toplam taşıma süresini, mesafeyi ve maliyeti en aza indirerek gecikmelerden kaynaklanan kayıplar azaltılır. Taşıma giderlerinde %10-20 oranında azalma sağlar.

Neden Yandex’le Rota Optimizasyonu?

Detaylı ve güncel haritalar: Yandex’in haritaları haftada en az 2 kez güncellenerek en doğru lokasyon bilgisini sunar. 16 milyondan fazla adres noktası ve 3 milyondan fazla kurum bilgisiyle Türkiye’nin en kapsamlı veri tabanına sahiptir.

Doğru trafik bilgisi: Trafik durumunu en doğru şekilde hesaplayan rota optimizasyon platformu, yapay zeka kullanımı ile trafiği hesaba katarak yolculuk süresini hesaplar. Geçmişe dönük verileri baz alarak ayrıntılı trafik durumu tahmini yapar.

En iyi algoritma ve güçlü sunucu altyapısı: Yandex’in algoritması ve geniş servis altyapısı sayesinde en uygun çözümü bulmak için milyonlarca kombinasyon hızlıca hesaplanır ve kontrol edilir. Rota planlama birkaç saat yerine sadece 10-15 dakikada otomatik olarak yapılır.

Rota Optimizasyonu ile Verimlilik Nasıl Artar?

Rota Optimizasyonu sayesinde özellikle kurye hizmeti veren, perakende ve e-ticaretle uğraşan firmaların operasyonel verimliliği %20’ye kadar artış gösterir.

1- Kurye hizmeti veren firmalar için araçlardan faydalanma oranı artar. Genel taşıma masrafları ve her bir teslimat için harcanan süre azalır. Gecikmelerin süresi ve sayısı en aza indirilir.

2- Ürünlerini üretim yerinden toptancı ağlarına ve mağazalara teslim eden gıda üreticilerinin taşıma masrafları azalır. Teslimatlar belirtilen süre içinde yapılamayınca teslimat bedelinin %5’i ila %50’si oranında ceza uygulanır. Rota optimizasyonu ile firmalara sunulan senaryoların içine ceza ödeme riski de eklenir. Böylece olası cezaları çeşitli yüklenicilerle yapılan anlaşmalarla en aza indirmek hedeflenir.

3- E-ticaret markaları için hesaplanan rota optimizasyonunda gecikme sayısı ve teslimat maliyeti en aza indirilir.

Yandex Navigasyon > Ürün > Kurumsal Çözümler > Yandex Haritalar API Teknolojileri: Rota Optimizasyonu