Yandex Navigasyon Sesli Yol Tarifi

Yandex Navigasyon’un Türkçe sesli navigasyon özelliği sayesinde araç kullanırken gözünü yoldan ayırmanıza gerek kalmaz. Gitmek istediğiniz yere nasıl gideceğinizi sesli olarak öğrenir, yol tariflerini seçeceğiniz navigasyon sesinden dinleyebilirsiniz. Seslendirmeyi seçmek için:

1- butonuna tıklayın

2- Ayarlar  → Seslendirme

3- Seslendireni seçin.

Navi arka planda çalışırken telefonunuzda başka bir uygulamayı açtığınızda sesli yol yönlendirmelerini almaya devam edersiniz. Sesli yönlendirme, rotada yaklaşan manevralar, kamera ve yol uyarıları hakkında Navi’nin verdiği ipuçlarıdır.Yandex Navigasyon yolculuk sırasında daha iyi bir rota keşfederse bunu size haber verir.

Navigasyonda Ses Çıkmıyor, Ne Yapmalıyım?

Yandex Navigasyon’da ses çıkmıyor, sesli navigasyon çalışmıyor gibi bir sorunla karşılaşırsanız öncelikle telefonunuzun GPS ayarlarını aktifleştirmeniz gerekir. Böylece Yandex Navigasyon konumunuzu algılayarak rotanızı hesaplayabilir. GPS sinyallerinin ulaşmadığı mekanlarda Yandex Navigasyon’da ses çıkmıyor sorunu ile karşılaşmanız normaldir. Eğer GPS ayarlarınızın açık olmasına rağmen Yandex Navigasyon’dan ses çıkmıyorsa bildirim dilini ayarladığınızdan emin olun.

1- butonuna tıklayın.

2- Ayarlar → Gelişmiş ayarlar → Ses ve bildirimler → Dil öğesini seçin

sesli asistan alisa

"Alisa, beni en yakın kahveciye götür!"

Türkiye’nin navigasyon uygulamasındaki ilk akıllı asistanı Alisa, size zengin bir navigasyon deneyimi sunar. Kurum ve yer aramadan rota oluşturmaya, trafik yoğunluğunu öğrenmeden konum bilgisine kadar navigasyon ve harita bilgilerini Alisa’nın sesinden öğrenebilirsiniz.

Alisa sadece söyleneni değil, söylenenin arkasındaki manayı da çözebilen bir yeteneğe sahiptir. Alisa’ya “Beni en yakın kahveciye götürür müsün?” dediğinizde size en yakındaki uygun kahveciyi önerir. “Hadi gidelim” derseniz Alisa en hızlı rotayı çizer. Yandex Navigasyon’u açıp “Alisa” diye seslenerek veya harita üzerinde yer alan mikrofon ikonuna tıklayarak, akıllı asistana kolayca ulaşabilirsiniz.

Sesli Yönlendirmeyi Nasıl Kapatabilirim?

Sesli yönlendirmeyi kapatmak için;

1- butonuna tıklayın

2- Ayarlar → Hzlı ayarlar→ Sesli yönlendirme

3- Sesli yönlendirme altında çıkan ses ikonlarından kapalı olana basın.

Sesli aktivasyon özelliğini kapatmak isterseniz;

  • butonuna tıklayın.
  • Ayarlar → Gelişmiş ayarlar → Ses ve bildirimler öğesini seçin.
  • Sesli aktivasyon özelliğini kapalı hale getirin.

Kısa yolla sesli aktivasyon özelliğini kapatmak için;

  1. Mikrofona tıklayın.
  2. Sol alttaki ayar butonuna basın.
  3. Kapama ayarını aktifleştirin.

Yandex Navigasyon’u mobil cihazınıza ücretsiz olarak indirdikten sonra sesli navigasyon özelliğini hemen kullanmaya başlayabilirsiniz. Yandex Navigasyon’dan ses çıkmıyor gibi bir durumla karşılaşırsınız yukarıda bahsettiğimiz Navi ayarlarını kontrol ederek uygulamanın sesini açabilirsiniz.

Yandex Navigasyon > Ürün > Özellikler > Yandex Navigasyon Sesi Nasıl Açılır?