Yandex Yol Durumu kullanıcı verilerinden elde ettiği en güncel trafik bilgisini kullanır. Anlık yol durumu verileri ile doğru ve güncel trafik bilgisine ulaşmanızı sağlar. Milyonlarca kullanıcıdan beslenen Yandex Navigasyon, canlı yol durumunu kullanarak sizin için en doğru rotayı oluşturur. Yandex trafik yol durumu trafiği anlık takip etmemizi sağlayan hizmetiyle trafikte ilerlerken sürücülerin işini kolaylaştırır. Özellikle İstanbul, Ankara, İzmir ya da Bursa gibi büyük şehirlerde yaşayanlar için trafikte sıkışıp kalmak çoğu zaman kaçınılmazdır. Yandex yol durumu elde ettiği verilerle trafik yoğunluğuna göre haritadaki yolları yeşilden başlayarak koyu kırmızıya kadar değişen renk ve tonlarda işaretler. Böylece gideceğiniz rotadadaki canlı yol durumuna önceden ulaşabilirsiniz.

Yandex Yol Durumu Veri Kaynakları

Anlık yol durumu bilgileri içinde GPS cihazı bulunan araçlar tarafından sağlanır. Araç seçimi yapılırken şehirlerarası sık yolculuk eden araçların seçimine önem verilir. Aracın coğrafi koordinatları, hızı ve hareket ettiği istikamete dair veriler GPS cihazı tarafından sunucuya iletilir. Veri aktarımı araç, araç sahibi veya sürücüsünün kimliğiyle ilgili kişisel bilgiler saklı tutulur. Sistemin analiz programı alınan verileri işleyerek, hızı belirlemek üzere aracın hareket eğrisini hazırlar.

Eğer bir Yandex kullanıcısı iseniz, yaşadığınız şehrin canlı yol durumu haritası oluşum sürecine katılmak için GPS fonksiyonlu ve internete bağlanabilen bir cep telefonuna veya PDA’ya sahip olmanız gerekir. Siz de mobil cihazınıza Yandex Haritalar uygulamasını yükleyip “Trafik durumunu bildir” seçeneğini açık tutarak trafikteki hareketlere dair tüm veriyi sisteme iletebilirsiniz.

Yandex Trafik Yol Durumu İncelemesi

Yandex trafik ve yol durumu sadece ana arterleri değil, ara sokakların anlık yol durumu bilgilerini de içerir. Karayolu trafiğinin sıkışık olduğu büyük şehirler için ayrıca trafik sıkışıklığı ortalama endeksini belirleyen Yandex trafik ve yol durumu, sürücülerin şehirdeki canlı yol durumuna dair genel bir bilgiye ulaşmasına yardımcı olur.

Yandex Haritalar servisi birçok şehrin anlık trafik verisini sunar. Trafik yoğunluğu bilgisine erişmek için harita üzerinde trafik lambası (sinyalizasyon) butonuna tıklamanız gerekir. Yollar üzerindeki yeşil çizgiler yolun boş olduğunu, sarı çizgiler trafiğin akıcı olduğunu, turuncu çizgiler trafiğin yoğun olduğunu, kahverengi çizgiler ise trafiğin durma noktasında olduğunu gösterir. Yolun ortalama hızını öğrenmek için imleci yolun üzerine getirmeniz yeterlidir. Harita üzerindeki trafik lambası butonuna bastığınızda o şehir genelindeki trafik 10 üzerinden değerlendirilerek notlandırılır.

Trafik Sıkışıklığı Nasıl Derecelendirilir?

Büyük şehirlerde, özellikle İstanbul’da yol durumu yoğun trafiğin etkisi altında. Yandex, yol durumunu 0’dan 10’a kadar bir puan sistemi ile derecelendirerek Yandex Navigasyon üzerinden canlı yol durumuna ulaşmamızı sağlıyor. Yeşil renkte olan  0 puan yollar açık demekken koyu kahverengi 10 puan ise trafik ilerlemiyor anlamına geliyor. Yandex Navigasyon’dan rota oluşturduğunuzda trafik durumuna göre A noktasından B noktasına ne kadar sürede ulaşabileceğinizi aşağı yukarı hesaplayabilirsiniz. Canlı yol durumu derecesi o an 4 ise, trafik akıcı ve yer yer yoğunluk yaşanabilir.

Yandex Navigasyon > Ürün > Trafik > Yandex Yol Durumu Nasıl İncelenir?