Öğrenciler için yılın en heyecanla beklenen zamanları hiç şüphesiz ki tatil dönemleri. İki haftalık tatil döneminde çocukların okul ve ders stresini azaltmak ve yeni yarıyıla temiz zihinlerle başlamalarını sağlamak için ailece yapılacak kısa bir seyahatten daha iyi çok az şey var. Hem yıl içerisindeki yorgunluğu atmanız, hem de çocuklarınızla yeni deneyimler kazanmanız için bir yarıyıl tatili rehberi oluşturduk. Yolculuğunuz sırasında Yandex Navi’yi kullanarak gerçek zamanlı trafik bilgisine ulaşabilir, size en uygun rota seçenekleri ile yeni yerler keşfedebilirsiniz.

15 Tatili Ne Zaman?

2019-2020 yılının eğitim öğretim döneminde, sömestr tatili 17 Ocak ile 3 Şubat tarihleri arasında gerçekleşecek. Karnelerini alan öğrenciler için yılın en keyifli dönemlerinden biri de beraberinde gelecek. Aynı zamanda bu yıl Milli Eğitim Bakanlığı tarafından açıklanan ara tatil ile de öğrenciler 15 Kasım’da tatile girecek ve 25 Kasım günü okullarına geri dönecekler. Peki tüm bu tatiller açıklanmışken tatilde öğrenciler neler yapacak?

Tatili yaşadığınız şehirde gideceğiniz kültür sanat etkinlikleriyle geçirebileceğiniz gibi belirlediğiniz rotalara yapacağınız seyahatlerle de yarıyıl tatili hem siz hem de çocuklarınız için çok daha keyifli bir hal alabilir. Yandex Navigasyon olarak, çocuklarınızla 15 tatil süresince gezebileceğiniz ve birlikte zaman geçirmekten keyif alacağınız yurtiçi seyahat rotalarını listeledik.

Sömestr Tatilinde Çocuğunuzla Birlikte Gidebileceğiniz Rotalar

Eskişehir

Büyükşehirlerin gün içerisindeki yorucu trafiğinden, kalabalığından ve sürekli hızlı hareket etmeyi gerektiren yaşamından yorulanlar için Eskişehir hem konumu hem de şehir içerisinde sunduğu harika rotalar ve etkinliklerle son derece uygun bir seçim olacaktır. Şehrin içerisinde kanalda tura çıkabilir, çocuklar için mükemmel bir şekilde kurgulanan Masal Şatosu’nu ziyaret edebilir, Balmumu Müzesi’nde ünlü isimlerin heykellerini görebilir ve geçtiğimiz aylarda açılan Odunpazarı Modern Müze’de sanatla dolu bir gün geçirebilirsiniz. Kısacası, Eskişehir hem birçok ile olan yakınlığı hem de sunduğu kültür sanat aktivitelerinin çeşitliliğiyle sömestr tatili için en iyi seçeneklerden biri.

Kapadokya

Özellikle kış mevsiminde bir doğa harikasına dönüşen Kapadokya, inanılmaz güzellikleri ve büyüleyici atmosferiyle dünya üzerindeki en ilginç turistik noktalardan biri. Doğal oluşumları ve tarihi güzellikleriyle ziyaretçilerini bambaşka yolculuklara çıkaracak olan Kapadokya’da yarıyıl tatili hayal ettiğinizin de ötesinde bir deneyime dönüşebilir. Tatil boyunca çocuklarınızla Avanos’ta çömlek yapım atölyelerine katılabilir, yürüyüşlerle yeraltı şehirlerini keşfedebilir ve balona binerek tüm şehri ve güneşin doğuşunu gökyüzünden izleyebilirsiniz.

Sapanca

Eğer 15 tatil sizin için doğaya da vakit ayırmak anlamına geliyorsa İstanbul’a bir buçuk saat uzaklıktaki Sapanca’yı tercih edebilirsiniz. Sapanca Gölü çevresinde yürüyüşler yapabilir ve tatilinize ayırdığınız süre boyunca doğayla iç içe bulunan butik otellerde konaklayabilirsiniz. Şehrin yoğunluğundan yorulanlar için yarıyıl tatili süresince doğaya yakın olmak hem aileler hem de çocuklar için yeni döneme güzel bir şekilde başlamaya yardımcı olacaktır.

Uludağ

Mevsim kış olunca akıllara hemen kayak tatili gelir. Hem kayak yapıp kendini karların üzerine bırakmak hem de 15 tatili en verimli şekilde geçirmek için Uludağ en güzel kış tatili alternatiflerinden bir tanesi. Uludağ’a gittiğinizde kayak merkezlerinde kalabilir, gün içerisinde snowboard, kayak ve teleferiğin keyfini çıkarabilirsiniz. Eğer kayak yapmayı bilmiyorsanız eğitimcilerden ders alabilirsiniz. Böylelikle sömestr tatili yeni bir hobi edindiğiniz spor dolu bir haftaya da dönüşebilir.

İzmir

Eğer bilime meraklı bir çocuğunuz varsa 15 tatil aynı anda hem eğlenceli hem de çok eğitici bir tatil dönemine dönüşebilir. Uzaya dair pek çok şeyin öğrenilebileceği Uzay Kampı’na giderek buradaki programlara katılabilirsiniz. Bu kamp ile yarıyıl tatili bir anda ailecek yapılacak büyük bir keşfe dönüşebilir. Uzay Kampı Türkiye, dünyanın ikinci, Türkiye’nin ilk ve tek uzay kampıdır: Bir uzay ve bilim merkezi olan ve İzmir/Gaziemir’de bulunan Uzay Kampı Türkiye, gençleri bilim, matematik ve teknoloji alanında kariyer yapmaları için motive etmeye odaklanmıştır. Hem çocuklar hem de yetişkinler uzayla ilgili interaktif simülasyonların kullanıldığı dinamik ve eğlenceli bir ortamda; iletişim, takım çalışması ve liderlik alanlarında da eğitim alırlar.

İster yaşadığınız şehirde isterseniz uzun yol esnasında Yandex Navi’nin “Hız Kameraları ve EDS Uyarıları” ile hız limiti konusunda bilgilenerek daha güvenli bir sürüş deneyimi yaşayabilirsiniz. Ailenizle birlikte güvenli ve keyifli sürüşler dileriz!

Yandex Navigasyon > Navi İle Keşfet > Seyahat Rotaları > Yarıyıl (Sömestr) Tatilinde Nereye Gitmeli?