Kışın kendisini hatırlatmaya başladığı şu günlerde, son bir kez doğanın tadını çıkarma planı olanlar için harika bir sonbahar deneyimi sunan Bolu Yedigöller, özellikle İstanbul’a olan yakınlığıyla son yıllarda doğa tutkunlarının favori kaçış noktalarından biri. Bolu’nun kuzeyinde, Zonguldak’ın güneyinde bulunan Yedigöller Milli Parkı, Bolu ve Düzce’nin kesiştiği bölgede 1636 hektarlık bir alan kaplıyor. Ülkemizdeki en büyük milli parklardan biri olan Yedigöller, içerisinde birçok kamp alanı ve yürüyüş rotası barındırıyor. Bu yazımızda sonbahar aylarında bambaşka bir atmosfer sunan Yedigöller Milli Parkı hakkında merak ettiğiniz tüm konulara açıklık getireceğiz ve İstanbul’dan Yedigöller’e nasıl gidilir? sorusuna en keyifli cevabı vermeye çalışacağız.

Bolu şehir merkezine 42 kilometre uzaklıkta olan Yedigöller Milli Parkı, Düzce’nin doğu sınırıyla Bolu’nun kuzey sınırının kesiştiği alanda bulunuyor.

Yedigöller Milli Parkı’na ulaşmak için en mantıklı ulaşım aracı özel araç, çünkü Bolu içerisinden parka gidebileceğiniz bir toplu ulaşım hizmeti maalesef bulunmuyor. Tabii ki Bolu’dan taksiyle Yedigöller’e ulaşmak seçenekleriniz arasında, ama aradaki yolun 42 kilometre olduğunu hatırlatalım. Virajlı bir yol olan Bolu Yedigöller Yolu, 42 kilometrelik bir uzunluğa sahip olmasına rağmen yaklaşık 90 dakikada kat ediliyor. Kış aylarında Bolu merkezden Yedigöller’e uzanan yol kar nedeniyle kapalı olabileceği için diğer yol alternatifiniz parka Mengen üzerinden ulaşmak.

Yedigöller’e özel araçla gitme imkânınız yoksa ikinci en mantıklı alternatifiniz tur hizmetlerinden faydalanmak. Küçük bir aramayla İstanbul ya da Bolu’dan Yedigöller’e yapılan birçok tur hizmeti bulabilirsiniz.

Yedigöller Milli Parkı’na Nasıl Gidilir?

Özel aracınızla İstanbul’dan Yedigöller’e ulaşmak 3 buçuk ila 4 saat sürüyor. Oldukça kısa ve rahat bir yolculukla varabileceğiniz Yedigöller’e İstanbul’dan gitmek için en kısa yol Ankara Yolu olarak da bilinen Anadolu Otoyolu. İstanbul’dan O-4 Anadolu Otoyolu (E80) rotasını izleyerek Bolu’ya ulaştıktan sonra Merkeşler konumundan Yedigöller Yolu’nu takip etmeniz gerekiyor. Bu yolculuğun otoyol fiyatlandırması ise 1. sınıf araçlar için 30 TL.

İstanbul - Yedigöller Arası Kaç Km?

İstanbul – Yedigöller arası mesafe 306,2 kilometre ve İstanbul’un merkezi bir ilçesinden parka ulaşmak otomobille ortalama 4 saat sürüyor.

Yedigöller Giriş Ücreti

Ülkemizdeki diğer milli parklar gibi, Yedigöller Milli Parkı’nın giriş ücretleri de oldukça uygun. Kişi sayısından bağımsız, otomobil, kamyonet ve pickup’la parka giriş ücreti 2019 itibariyle 18 TL. Yedigöller Milli Parkı, ziyaretçilerine konaklama hizmeti de sunuyor. Yani kamp yapmayı düşünüyorsanız, çadır götürmenize bile gerek yok. Parkın güncel giriş ve konaklama ücretlerini aşağıdaki listelerden inceleyebilirsiniz. Park yolundaki ilk dört gölü ayrıca gezmek için ekstra ücret ödemeniz gerekiyor.

Yedigöller Milli Parkı Giriş Ücreti (2019)

Şahıs 6 TL
İndirimli Şahıs 3 TL
Bisiklet 6 TL
Motosiklet ve ATV 9 TL
Otomobil Kamyonet ve Pikap 18 TL
Minibüs 54 TL
Midibüs 90 TL
Otobüs 162 TL

Yedigöller Milli Parkı Konaklama Ücreti (2019)

1 ünite Çadır (günlük) 34 TL
1 ünite Karavan (günlük) 40 TL
Kır Evi – 3 yataklı (günlük) 335 TL
Kır Evi – 4 yataklı (günlük) 405 TL
Kır Evi – 5 yataklı (günlük) 470 TL
Kır Evi – 6 yataklı (günlük) 525 TL
Misafirhane (günlük) 100 TL

Yedigöller Gezi Rehberi

Devasa bir alanı kapsaması nedeniyle, Yedigöller’de yapılacak çok fazla şey var. Neredeyse küçük bir Avrupa şehri büyüklüğünde olan park, içerisinde bulunan yürüyüş yolları, kamp alanları, restoranlar ve en önemlisi harika manzaralarla birkaç saatte ayrılmak istemeyeceğiniz kadar fazla deneyim sunuyor. Bizim önerimiz, en azından bir gününüzü bu doğa harikasına ayırmanız. Batı Karadeniz’in Marmara’ya yakın iklimi nedeniyle hava durumunun genel olarak İstanbul’a benzediğini söyleyebiliriz.

Eğer parkın içinde konaklamayacaksanız, parktan en geç 20:00’da çıkış yapmanız gerekiyor.

Yedigöller giriş saati 08:30
Yedigöller çıkış saati 20:00

Yedigöller Milli Parkı, ziyaretçilerine her mevsim bambaşka deneyimler sunuyor, ancak tabii ki parkı ziyaret etmek için en ideal zaman aralığı Nisan – Kasım aralığı.

Yedigöller’de Ne Yapılır?

Eğer Bolu’nun yabancısıysanız Yedigöller’e gelmeden önce yemekleriyle ünlü Bolu ilçesi Mengen’de bir mola vermenizi kesinlikle tavsiye ediyoruz. Bolu’da sene boyunca farklı mantar çeşitleri bulunuyor ve parka girmeden önce yanınıza almak için de harika bir seçenek, ancak parkın içinde sadece belirli alanlarda mangal yapılmasına izin veriliyor.

Yedigöller’e girdikten sonra sizi uzun bir park içi yolu bekliyor. Bu yol üzerinde kesinlikle es geçmemeniz gereken harika duraklar var.

Kapankaya ve Atmaca Seyir Terasları: Park içinde yolda karşınıza ilk çıkan durak Kapankaya Seyir Terası oluyor. Gözlem kulesine çıkmak biraz yorucu, ama sonucu kesinlikle bu yorgunluğa değer. Kapankaya’daki gözlem kulesinden neredeyse tüm parkı izlemeniz mümkün. Doğa fotoğrafına meraklıysanız asla atlamamanız gereken bir durak. Kapankaya’dan 500 metre kadar ileride Atmaca Seyir Terası var. Aynı şekilde burası da harika bir manzaraya sahip, ama iki terasa da ayrı ayrı çıkmanıza gerek yok.

Yedigöller Şelalesi: Deringöl ve Kurugöl’ün arkasındaki ormanda muhteşem bir şelale bulunuyor. Tamamen ağaçlarla çevrili olan bu şelalenin çevresi, suyun da etkisiyle parkın geri kalanına göre daha soğuk. Eğer yaz aylarında burada bulunuyorsanız, Yedigöller Şelalesi’ne uğramadan dönmemenizi tavsiye ederiz.

Yedigöller’in adını içerisinde bulundurduğu yedi gölden aldığından bahsetmiştik. Parkta bulunan her bir gölün kendine has özellikleri var.

Büyükgöl: 25.000 metrekarelik alanıyla parkın en büyük gölü adından da anlayacağınız üzere Büyükgöl. Büyükgöl, Yedigöller Milli Parkı’ndaki birbiri ardına dizili göllerin en sonundaki alanda, Deringöl ve Seringöl’ün arasında bulunuyor. Harika bir çam ormanının çevrelediği gölün kıyısında, ziyaretçilerin piknik yapabilmeleri için birçok masa bulunuyor.

İncegöl: Yedigöller Milli Parkı’nın ilk gölü olan İncegöl, bir gölden çok bir nehri andıracak kadar ince ve uzun. Üzerinden tahta bir köprü geçen İncegöl, çevresindeki uzun ağaçların yansıttığı ışık sayesinde yemyeşil bir görünüme sahip.

Sazlıgöl: İncegöl’ün hemen ilerisinde bulunan Sazlıgöl, özellikle Sonbahar aylarında etrafındaki Sazlıkların kurumaya başlamasıyla inanılmaz bir görünüme bürünüyor.

Nazlıgöl: Sazlıgöl’ün ilerisinde bulunan Nazlıgöl, diğer göllerden biraz daha farklı bir yapıya sahip. Çevresinde büyük bir açık alan bulunan Nazlıgöl’ün etrafını yürüyerek dolaşmanız mümkün. Ayrıca park içindeki ilk kamp alanı da burada. Kendi çadırınızla geliyorsanız ve daha sakin bir yer arıyorsanız, Nazlıgöl’ün çevresi konaklamak için ideal bir nokta.

Kurugöl: Nazlıgöl’ün hemen yanında bulunan Kurugöl, adından da anlaşılacağı üzere senenin büyük bir bölümünde içerisinde su barındırmıyor.

Deringöl: Asıl kamp alanlarının bulunduğu bölge burada başlıyor. Deringöl, 15.063 metrekarelik büyüklüğüyle parkın en büyük ikinci gölü.

Seringöl: Parkın en son gölü olan Seringöl, diğerlerine kıyaslandığında yeni bir şey vaat etmese de Yedigöller’de uzun kalmayı düşünenler için iyi bir doğa yürüyüşü alanı.

Yedigöller Milli Parkı Hakkında

Batı Karadeniz ve Marmara bölgelerine ait pek çok bitki ve hayvan türünü içinde barındıran Yedigöller, eşsiz yapısının bozulmaması için 1965 yılında Milli Park ilan edildi. Adını sınırları içerisinde ev sahipliği yaptığı yedi irili ufaklı gölden alan Yedigöller Milli Parkı, içerisinde çadır kamp alanları, karavanlar ve misafirhaneler gibi birçok konaklama alanı barındırıyor. Birbirinden farklı bitki türlerine hayat veren farklı göller etrafında şehirden uzakta birkaç günlük bir çadır deneyimi yaşamaksa kelimelerle ifade edilemeyecek kadar büyüleyici.

Yandex Navigasyon > Navi İle Keşfet > Seyahat Rotaları > Yedigöller Nerede ve Nasıl Gidilir?