Yandex Map Editor Türkiye tüm gönüllü kartograflarını yolları düzenlemeye çağırıyor. 28 Kasım’da başlayacak ve 5 Aralık’a kadar devam edecek “Yol Tiplerini Düzenleme Haftası” boyunca kaplamasız yolları harita üzerinde işaretleyerek haritaların gelişmesine katkıda bulunabilirsiniz. Yol tiplerini düzenlerken kaplamasız yollar ve bozuk yollar çoğu zaman birbirine karışabiliyor. Yol tiplerini düzenlerken işinize yarayacak ipuçlarını sizin için bir araya getirdik.

Kaplamalı yol nedir?

Kaplamalı yolun bir diğer adı da asfalt yoldur. Aslında her türlü kaplamanın yer aldığı yollar kaplamalı yol olarak işaretlenmelidir. Asfalt, beton, kilit parke ve kaldırım taşı kaplamalı yol sınıfına giren yol tipleridir. Map Editor’de yolları düzenlerken “yol kaplaması var” kutusunu işaretlediğinizde yukarıda belirttiğimiz yol tiplerinden biri olduğu anlaşılır. Ancak yol mıcırlarla ya da küçük taşlarla kaplıysa kaplamalı yol olarak işaretlememeniz gerekir. Ahşap döşemeler, çakıl ve mıcır kaplamalar sert yol kaplaması sınıfına girmez.

Kaplamasız yol ve bozuk yol arasındaki fark nedir?

Kaplamasız yollar toprak, mıcır, çakıl ya da ahşap döşemelerlerden oluşan, kaplaması asfalt gibi iyi kaplamalardan oluşmayan yol tipleridir. Ülkemizdeki çoğu köy yolu kaplamasız yollardan oluşur. Eğer köyün tüm iç yolları topraksa Map Editor’de düzenleme yaparken sadece anayolları kaplamasız yol olarak işaretlemeniz yeterli olacaktır. Eğer yolda çukur, engebe ya da çatlama gibi sürüş kalitesini düşüren aşınmalar varsa bu yol tipleri bozuk yol olarak adlandırılır. Bazı durumlarda yol tiplerini düzenlerken kötü durumda yolları ve kaplamasız yolları birlikte seçebilirsiniz. Bu durum, yolun araç giremeyecek kadar bozuk olduğunu gösterir.

Yol kaplaması nasıl değiştirilir?

Asfalt kaplamalı yolları asfalt kaplamasız yollardan kolayca ayırt etmeyi sağlayan özel renk kodlamasını etkinleştirin.

Sayfanın sol alt köşesindeki “Katmanlar” butonuna tıklayın:

“Yollar için standart renk kodlaması”nı seçip, açılan listeden “Yol sathı türleri”ne tıklayın.

“Yollar için standart renk kodlaması”nı seçip, açılan listeden “Yol sathı türleri”ne tıklayın. Böylece haritadaki tüm yollar turuncu ve kırmızı görüntülenir. Asfalt kaplamalı yollar turuncu, asfalt kaplamasız olanlar ise kırmızı ile gösterilir.

Şimdi esas bölüme geldik 🙂

  1. Şehrin çok iyi bildiğiniz bir yerini haritada bulun. Burası örneğin, mahalleniz veya ofisinizin çevresi olabilir.
  2. Asfalt kaplaması olmayan bir yol bölümü haritada turuncu renkte gösteriliyorsa lütfen hatayı düzeltin.

Bunu yapmak için:

“Düzenle” butonuna tıklayınç

Yol kaplaması var” seçeneğini kaldırın.

“Kaydet” butonuna tıklayın.

Desteğinizle Map Editor gelişiyor!

Düzelttiğiniz yol bölümü kırmızı ile gösterilecektir. Yaptığınız değişiklik moderasyondan geçtikten sonra kısa süre içinde, rota oluştururken dikkate alınacaktır. Böylece, milyonlarca kullanıcı gideceği yere daha iyi yollardan ulaşır. “Yol Tiplerini Düzenleme Haftası” boyunca göstereceğiniz destekle Yandex Map Editor Türkiye gelişmeye devam edecek. Desteğiniz için şimdiden teşekkür ederiz.

Yandex Navigasyon > Ürün > Harita Nasıl Düzenlerim ? > Yol Tiplerini Düzenleme Haftası Başlıyor!