Yandex’in akıllı asistanı Alisa, anavatanı Rusya’dan sonra ilk kez Türkiye’de Yandex Navigasyon kullanıcıları ile buluştu. Türkiye için yerelleştirilen Alisa ile bir data ekosistemi ilk kez tümüyle başka bir dile aktarıldı. Böylece Kasım ayında akıllı asistan Alisa Navi kullanıcıları ile tanıştı. Alisa, navigasyon uygulamasında akıllı asistan kullanılması ile de Türkiye’de bir ilki hayata geçirdi. Artık Yandex Navigasyon’dan rota oluşturduğunuzda yolculuğunuz boyunca yol ve trafik durumu, adres ve mekan bilgisi ya da aklınıza gelen başka bir konu ile ilgili her şeyi Alisa’ya sorarak zengin bir navigasyon deneyimi yaşayabilirsiniz.

Akıllı Asistan Alisa Türkiye’de

Türkiye’nin en sevilen navigasyon uygulaması olan Yandex Navigasyon, yeni özelliklerle gelişmeye devam ediyor. 2013 yılında Türkiye’de, gerçek zamanlı trafik verisini paylaşan ilk navigasyon uygulaması olmuştuk. Alisa ile birlikte sunduğumuz hizmeti yapay zeka teknolojisiyle zenginleştirerek daha farklı bir boyuta çıkarıyor ve bir “ilk”e daha imza atıyoruz. Akıllı Asistan Alisa’yı Rusya’dan sonra ilk kez Türkiye’de kullanıcılarımızın hizmetine sunuyoruz.

Rusçadan sonra Türkçe öğrenen Alisa, yoldaki en iyi yardımcınız olmak için sizi bekliyor.

Türkiye’deki en popüler Yandex ürününün navigasyon olması, 2013’ten bu yana en doğru ve hızlı rotaları göstererek kullanıcıların hayatını kolaylaştırması, ayda 4,5 milyon  kullanıcının Yandex Navigasyon’u kullanması, akıllı asistan Alisa’nın yetenekleri ve akıllı cevaplarıyla daha zengin bir navigasyon deneyimi sunması Alisa’nın Türkiye’de de sevileceğini bize gösteriyor. Yandex Navigasyon’u açıp “Alisa” diye seslenerek veya harita üzerinde yer alan mikrofon ikonuna tıklayarak, akıllı asistana kolayca ulaşabilirsiniz.

Alisa ile neler yapabilirsiniz?

Kullanıcılarımızın hayatına büyük kolaylık katan ve navigasyon deneyimlerini zenginleştiren akıllı asistan Alisa’nın pek çok yeteneği bulunuyor. Alisa, en yakın kahveciden nöbetçi eczaneye, trafik yoğunluğundan en kestirme yola kadar trafikle ilgili farklı ihtiyaçlara yanıt verebiliyor. Kullanıcıların keşfettikçe vazgeçemeyeceği bu özellikler arasında; kurum ve yer arama, rota oluşturma, trafik yoğunluğunu öğrenme, konum bilgisi gibi navigasyon ve harita bilgilerinin yanı sıra hava durumu, tarih gibi güncel kısa bilgiler de yer alıyor. Alisa ile sohbet etmek içinse Yandex Navigasyon’u açıp “Alisa” diye seslenmeniz yeterli oluyor.

Akıllı asistan Alisa’nın ikinci dili Türkçe!

Çok büyük veri setleri ile öğretilmiş derin sinir ağları (deep neural networks) kullanılarak geliştirilen Alisa ile kullanıcılarımız, başka bir insanla kurdukları ilişkinin benzerini kurabiliyor. Alisa sadece söyleneni değil, söylenenin arkasındaki manayı da çözebilen bir yeteneğe sahip. Alisa’ya “Beni en yakın kahveciye götürür müsün?” gibi bir soru sorduğunuzda size en yakındaki uygun kahveciyi öneriyor. Eğer kullanıcı “Hadi gidelim” derse de Alisa ona en hızlı rotayı çiziyor. Diğer birçok akıllı asistanda olduğu gibi Alisa, önceden belirlenmiş yanıtlara bağlı kalmıyor. Aynı soruya birbirinden farklı yanıtlar vererek, kullanıcılarımızı hem şaşırtabiliyor hem de sohbeti daha keyifli hale getirebiliyor. En güçlü makine öğrenimi metotları kullanılarak geliştirilen Alisa’nın ikinci dilinin Türkçe olmasından dolayı çok mutluyuz.

Yandex Navigasyon > Ürün > Özellikler > Yoldaki En İyi Yardımcınız: Alisa